Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Boşanma Davalarında Delillerin Önemi

Boşanma Davalarında Delillerin Önemi

BOŞANMA DAVALARINDA DELİL

Evlilik hayatının daha fazla sürmeyeceği kanaatinde olan kişi boşanma davası açmadan önce boşanma sebepleri ile ilgili olarak, eşinin kusurlarını ispatlayacak deliller elde etmek zorundadır. Ülkemizde yürürlükte olan boşanma hukukunda taraflar açmış oldukları boşanma davalarında ileri sürdükleri iddiaları kanıtlamakla yükümlüdür. Bu kanıtlar arasında video kaydı, fotoğraf, SMS kayıtları, otel konaklama bilgileri gibi benzeri deliller ile tanık beyanları yer almaktadır. Aynı zamanda bilirkişi tarafından hazırlanan raporlar da yasal deliller olarak kullanılabilir. Söz konusu boşanma davalarında ne kadar güçlü deliller varsa dava çabuk ve boşanma ile sonuçlanacaktır, ancak söz konusu boşanma davasında ileri sürülen iddiaları destekleyecek herhangi bir delil yoksa boşanma davasının reddedilmesi olası bir durumdur. Bu nedenle boşanma davası açılmadan önce ileri sürülecek olan iddiaları destekleyecek deliller mutlaka sağlanmalıdır, bu durum dava sürerken menfaatinize olacaktır.

Boşanma davasında ileri sürülecek olan deliller için bir diğer önemli nokta ise yasalar ve kanunlar çerçevesinde elde edilmiş olmaları gerekliliğidir. Doğal olarak birçok kişi yasal olarak elde edilen deliller ile yasal olmayan yollarla elde edilen arasındaki farkı bilmiyor ve haklı oldukları davaları bile kaybedebiliyorlar.

Hukuka Aykırı Elde Edilen Deliller

Dava açılan kişinin kusurlu ya da tam kusurlu olarak nitelendirilebilmesi için mahkemeye sunulan delillerin yasalar ve hukuk kuralları çerçevesinde temin edilmiş olması gerekir. Örnek vermek gerekirse eşinizin yatak odasında partneri ile habersiz olarak kaydedilen görüntüleri ya da fotoğrafları, kişiye ait olan cep telefonu, tablet ya da bilgisayar gibi cihazları şifresini kırarak ya da kırdırarak elde edilen deliller ya da kullanılan sosyal medya hesapları ya da mesajlaşma uygulamalarının şifrelerinin ele geçirilerek izin giriş yapılarak delil sağlanması yasal olmayan delil elde etme yöntemlerinden bazılarıdır. Bu yollar ile elde edilen deliller mahkemeye sunulduğunda daha dosyasından çıkartılması istenecektir ve delil olarak nitelendirilmeyecektir.

Hukuka Uygun Elde Edilen Deliller

Eşinizin söz konusu boşanma davasında kusurlu olduğunu ancak hukuka ve yasalara uygun şekilde elde edilmiş delilleri kullanma yoluyla mahkemede ispat edebilirsiniz. Kamuya açık alanlar olan, park, sokak, cadde, plaj, eğlence tesisi, restoran, disko, bar, otel, eğlence mekanı gibi yerlerdeyken elde edilmiş görüntü kayıtları ve fotoğraflar veya mahkeme tarafından istene bilgi ve belgeler söz konusu davada delil olarak mahkemeye sunulduğunda, dava dosyasında geçerli olarak yerini alacak ve mahkeme tarafından geçerli delil olarak kabul edilecektir.

Özellikle çekişmeli boşanma davalarında deliller büyük önem taşımaktadır.

  • Deliller kesin kanıtlar elde etmek amacıyla toplanmalıdır.
  • Deliller bireylerin kişilik hakları çerçevesinde toplanmalıdır.
  • Kişilerin özel eşyaları olan cep telefonu, bilgisayar ya da tablet gibi cihazlardan delil olarak mahkemeye sunulmak amacıyla izinsiz bilgi ya da belge alınmamalıdır.
  • Davanın lehinize ve tek celsede tamamlanabilmesi için birden fazla delil ve tanıkların ifadesine ihtiyaç vardır.

Daha önce herhangi bir dava için delil toplama süreci içinde bulunmamış olan bireyler özel dedektiflerden veya konu hakkında uzman olan kişilerden yardım almalıdırlar.

Delil toplama aşamasında eğer bir takım harcama ve giderler yapılmışsa, dava sonucunda bu giderler karşı taraftan tazmin edilebilir. Delil toplama süreci içerisinde usullere aykırı hareket eden tarafın davayı kaybetme olasılığı vardır. Yalnızca aldatma konularında değil evrakta sahtecilik yapma ya da başka konularda eşleri kandırma yoluna gidilmişse de delil toplama ihtiyacı hissedilebilir. Mahkemeye sunulan deliller incelenirken davanın seyri bir anda değişebilir, bu yüzden boşanma davalarında delillerin çok büyük önemi vardır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
KAPAT