Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Dolandırıcılık Araştırması

Dolandırıcılık Araştırması

Dolandırıcılık bir kişi ya da kurumu kandırarak haksız kazanç elde etmektir. Ayrıca yapılan sözleşme ve anlaşmalarda, bir tarafın diğer tarafı kandırması, sahte bilgi ya da belgeler ile sözleşmenin ya da anlaşmanın geçersiz olmasını sağlaması da dolandırıcılığın bir parçasıdır. Yine sahte bilgi ve belgeler ile bir malı ya da hizmeti zimmete geçirmek dolandırıcılık olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık ve dolandırıcılık olarak 2’ye ayrılmaktadır. Genellikle evrakta sahteciliğinin söz konusu olduğu dolandırıcılık işlemlerine nitelikli dolandırıcılık denir. Yani bir kişi eğer bir mali çalıyor ve bu mala dair çeşitli bilgi ve belgeler ediniyor, ardından da bu bilgi ve belgelere dayanarak malı kendi malıymış gibi satıyor ise buna nitelikli dolandırıcılık adı verilir. Nitelikli dolandırıcılık, dolandırıcı kişi ya da kişilerin uzun süre aynı yoldan para kazandıklarına da işarettir. Çünkü bu kişiler genellikle bir yapılanma şeklinde hareket eder ve dikkat çekmemek için her seferinde farklı yollar izler.

Dolandırıcılığı Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Dolandırıcılık ülkemizde de ne yazık ki fazlasıyla işlenen bir suçtur. Özellikle de ülkemizde işlenen dolandırıcılık suçu için verilecek örneklerden 2 tanesi var ki, her yıl can yakmaya devam ediyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi hâkim, savcı ve polis unvanını, adını kullanarak yaşlı ve okuma – yazma düzeyi düşük olan kişileri hedef almak. Dolandırıcılar bu kişilere ulaşarak kendilerini polis, hâkim, savcı olarak tanıtır ve altın, döviz, para gibi eşyalarını almaya çalışır. Bu konuya ilişkin her yıl onlarca açıklama yapılsa da, uyarı mesajı ya da maili atılsa da tuzağa düşen yüzlerce insan bulunuyor. Dolandırıcıların genellikle yaşlı ve okuma – yazma düzeyi düşük olan kişileri seçmesinin altında ise daha kolay kandırabilmeleri yatıyor. Bir diğer dolandırıcılık suçu da banka bilgileri aracılığı ile işleniyor. Bankaların çağrı merkezlerinin numaralarını kopyalayan dolandırıcılar insanları banka gibi arayarak onlardan kart ya da internet bankacılığı şifrelerini isterler. Genellikle hesaplarından para çıktıklarına dair söylemlerde bulunarak insanları korkuturlar ve olayı galeyana getirerek hızlandırırlar. Kart bilgilerini ve internet bankacılığı bilgilerini paylaşan insanlar, bir süre sonra kartlarından ve hesaplarından para çekildiğini görebilir. Yine yapılan tüm uyarılara rağmen her yıl binlerce insan bu tuzaklara düşmektedir. Bankalar bu konuda pek çok kez uyarıda bulunsa da numaralarının kopyalanmasına engel olamadıkları için müşteri mağduriyetlerini en aza indirmek isterler. Üstelik ne yazık ki dolandırıcılık suçu işleyen kişilere ulaşmak hiç kolay olmamaktadır. Ulaşılsa dahi zarar bu suçu işleyen kişilerden karşılanamamaktadır. Dolandırıcılık suçunu önlemenin en etkili yollarından biri de dedektiflik hizmetlerinden faydalanmaktır. Bu hizmetler sayesinde suçu işleyen kişi ya da kişilere daha kısa sürede ulaşılır ve cezai yaptırım daha etkili uygulanır. Özellikle bu kişilerin oluşturduğu çetelerin çökertilmesinde kullanılan en etkili yöntem dedektiflik hizmetleridir.

Dolandırıcılık İşlenmeden Nasıl Önlenir?

Dolandırıcılık araştırması da işte bu noktada devreye giriyor. Herhangi bir anlaşmaya varmadan, herhangi bir sözleşmeye imza atmadan önce tarafların birbirlerine sundukları beyanların doğruluğu araştırılmalıdır. Sözleşmede yer verilen her maddenin gerçekliği sorgulanmalıdır. Hatta sözleşmenin gerçek ve kanuni kıstaslara dayanan bir oluşum olup olmadığı da yine dedektiflik aşamasında incelenmektedir. Sözleşmeye dayanarak maddi ya da manevi anlamda ciddi kararlar vermeden önce dedektiflik hizmetlerinden faydalanmak, dolandırıcılık riskini minimize edecektir. Özellikle de bir ticari faaliyete konu olan sözleşmeler çok daha ciddi dolandırıcılık suçunu beraberinde getirebilmektedir. Ancak dedektiflik hizmetleri sayesinde, ayrıntılı bir dolandırıcılık araştırması ile bu riski ortadan kaldırmak mümkündür.

Kimler Neler Demiş?

avatar
KAPAT