Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Fikri ve Mülkiyet Hakları Araştırması

Fikri ve Mülkiyet Hakları Araştırması

Fikri ve mülkiyet hakları, kişilerin ürettikleri fikir ve düşünceleri koruma altına alınması olarak tanımlanabilir. Günümüzde çoğu insan bu haklar hakkında yeterli bilgiye sahip değildir, fikri ve mülkiyet hakları her ne kadar sıradan ve basit haklar gibi gözükse de işi gereği bu hakları bilmesi gereken kişiler ya da firmalar için detaylı bilgi sahibi olunması gereken oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden bu haklar insanlar tarafından her geçen gün biraz daha önemsenmekte ve kişilerin belirtilen konularda ki hakları her geçen gün biraz daha arttırılmaktadır. Örneğin önceki zamanlarda izinsiz sanat eseri kullanımı ve korsan yayın kullanımı gibi konulara erişim çok daha kolaydı. Günümüzde ise korsan yayına ve sanat eserlerine karşı koruma hassasiyeti arttı ve bu konuda yeni haklar düzenlendi.

Sanat Eserlerinin Korunma Hakkı

Devlet tarafından uygulanan sanat eserlerinin, herhangi bir düşüncenin, ilk defa ortaya çıkan bir ürünün korunması yönelik en önemli uygulamalardan bir tanesi telif ve tescil hakkı olarak bilinmektedir. Telif ve tescil hakları kişilerin projelerinin ve düşüncelerinin korunması için ortaya çıkmıştır ve bu düşüncüleri, projeleri ufak farklılıklarla birbirinden ayırmaktadır. Düşüncenin devlet ya da anayasa tarafından tescillenmesini tescil hakkı, ilk defa ortaya atılmış bir ürünün tescillenmesini ise telif hakkı olarak tanımlamak doğru olacaktır. Kısaca üretilen yeni fikir ve ürünleri, korsan ya da çalıntı durumlarına karşı güvence altına almayı sağlayan uygulamalardır.

Telif Hakkı Ne Zaman Başlar?

Kişilerin bir fikri ya da düşünceyi ürettikleri andan itibaren telif hakkı alma durumu ortaya çıkmaktadır. Telif hakkı bu özelliği ile tescil hakkından farklılık göstermektedir. Kişi bir düşünceyi ya da bir ürünü ilk defa ortaya attığı andan itibaren o projenin ya da ürünün telif hakkını elde etmiş olur. Kişi bu projenin ya da ürünün telif hakkını aldığı zaman daha sonra başka kişi ya da kişiler tarafından aynı ürünün ya da projenin oluşturulması durumunda fikrin sahibi devlete başvurarak bu kişilere dava ve tazminat hakkı talep edebilmektedir. Böyle bir hakkın varlığı insanların emeklerini ve ürünlerini korumak açısından oldukça büyük öneme sahiptir.

Telif Hakkı Süresi

Telif hakkı herhangi bir kimsenin yeni bir fikir ya da ürün üretmesinden ortaya çıkar ve belirli bir süre boyunca bu ürünü ya da fikri koruma altına alır. Bu süre ülkemizde 70 yıl olarak belirlenmişken diğer Avrupa ülkelerinde ise 50 yıl ile 70 yıl arasından değişmektedir. Tabi belirtilen bu süre, fikri üreten kişi ya da firmaya göre fikrin nasıl ortaya çıktığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Güncel bir ürün üzerinde çalışma yapan firma ya da kişiler, ürünün telif hakkının olup olmadığına var ise geçerlilik süresine dair detaylı bir araştırma yaparak ona göre hareket etmelidirler. Aksi takdirde devlet tarafından uygulanan yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir ve tüm çalışmalar da boşa gidebilir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi

Fikri ve mülkiyet hakları evrenseldir. Yani bu haklar tüm dünyada geçerli olan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde de koruma altına alınmış durumdadır. Kişinin kendine ait yeni bir fikrin ya da projenin en iyi şekilde korunacağı ve gerekirse devlet tarafından yaptırımlar uygulanacağı İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 27. Maddesinde belirtilmiştir. Durumun böyle olması ve evrensel bir şekilde fikri hakların koruma altına alınması, bu durumdan faydalanmak isteyen kötü niyetli insanlar için caydırıcı bir etken oluşturmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
KAPAT