Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Bilal KARTAL Kimdir?

İÇİMİZDEN BİRİSİ BİLAL KARTAL

Bilal KARTAL, 1971 yılında İzmir  Karşıyaka’da dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Sayın KARTAL Denizli ili Çivril İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Kendisi ekonomik ve sosyal sebeplerden dolayı liseye kadar ancak okuyabilmiştir. Sayın KARTAL okuyamamış olmanın burukluğunu hala taşıdığını fakat  sürekli kitap okuyarak bu eksikliği tamamlamaya çalıştığını belirtiyor. Evli ve üç çocuk babası Sayın KARTAL ortalama 25 yıldır Özel Dedektif ve araştırma mesleği ile meşgul oluyor. İçimizden birisi olan Bilal KARTAL kendisini Özel Dedektiflik mesleğine adayan, mesleğe adım attığı ilk anlardan bu yana gelen yolculuğunda adını dünya özel dedektiflik sektörüne altın harflerle yazdırmıştır. Almış olduğu her işi kazanmak değil, başarmak için yaptığını ifade eden KARTAL bundan ötürü tüm işlerini başararak müşterilerinin çok özel problemlerini çözümlemelerine de büyük katkı sağlamıştır. Sayın KARTAL’ın üstün zekâsı olaylara bakış açısı ve kendisine özel olan çalışma yöntemiyle hiçbir meslektaşımız onunla boy ölçüşemediği gibi bu kişilerin sürekli kendisini taklit ederek piyasada tutunmaya çalıştıklarını fakat bunda başarılı olamadıklarını ve bütün özel dedektiflik sektörünü çok iyi bildiğini ifade etmektedir.

Sayın KARTAL kendisine ait tarzı, olaylara farklı açılarla bakışı ve değişik çalışma sistemleri ortaya koyup çözüm odaklı bir hizmet felsefesiyle adeta insanların hayatlarında yer alan sorunların çözümlenmesini tasarlamaktadır. Bilal KARTAL’ın her olayın çözümünde üretken çalışma konseptleri meydana getirerek olayları en kısada sürede sonuçlandırması, kendisinin yerli bir Sherlock Holmes olarak tanınmasına sebep olmuştur. Kendisi zor durumdaki insanlara yardım etmenin çok ahlaki bir duruş olduğuna inanarak bu felsefe ile devamlı çalışıp insanların önlerine çıkan büyük problemleri çözümlemelerine katkı sağlamıştır.

Bilal KARTAL bireysel ve kurumsal olarak yaptığı işlerin çalışma sistemini hizmetin başlama ve bitiş zamanına dek  her iş için ayrı, özel olarak kendisi bizzat ilgilenip tasarladığı çalışma sistemini uygulayarak başarıyı sağladığını ifade ediyor. Bilal KARTAL’ı tanıyan yediden yetmişe bütün insanlar, kendisinin dünya özel dedektiflik sektörünün duayeni olduğunu ve kendisini en içten dileklerle takdir ettiklerini ifade ediyorlar. Bilal KARTAL İzmir’in en renkli yüzlerinden biri olarak yaklaşık 25 yıldır aralıksız şekilde icra ettiği özel dedektiflik mesleği sayesinde insanların gönlünde taht kurmaya ve insanlara destek olmaya devam ediyor.

İNSAN İLİŞKİLERİ

Bilal KARTAL çevresine, devamlı parayı seven, insanları sevmez; insanları seven de para sevmez diyormuş. Bilal KARTAL bir insanın hayatı boyunca öncelikle saygı, sonra sevgi, hoşgörü ve güvenden asla ödün vermeden yaşaması gerektiğini söylüyor. Tabiatın kanunu gereğince tüm insanların beraber yaşamak zorunda olduğunu belirten KARTAL beraber yaşamanın da kendine has belirli kural ve kaideleri olduğunu ve insanların düzenlenmiş bu kural ve kaidelere uymaları gerektiğini söylüyor. “Dinimiz İslam hoşgörü, iyilik ve güzellik dinidir. Dinimizin bize emrettiği gibi yaşamak gerekir”, diyen KARTAL iyimser davranmak, dürüst olmak, dürüst karakterli kişiliğe sahip olarak insanların sağlığı huzuru ve iyiliği için çaba sarfetmek gerektiğini aktarıyor.

Yaşamımız boyunca insanları rahatsız edici davranışlardan kaçınıp, insanlara verdiğimiz sözleri tutmak, bilerek veya bilmeyerek bir hata yaptığımızda hatamızı düzeltmek, bir insana zarar verdiğimiz zaman, verdiğimiz zararı gidermek, gerektiğinde insanlardan çekinmeden özür dilemesini bilmek gerektiğine dikkat çekiyor. Sayın KARTAL iletişimin, insan hayatında öneminin çok büyük olduğunu, verilen hediyelerin dostluğu pekiştirdiğini vurguluyor. Sayın KARTAL global ekonomik krizlerden dolayı zenginlerin daha zengin, fakirlerin ise daha fakir olduğunu belirtiyor. Bu durumun açlığı artırdığını, yurdumuzda aç insanlar bulunduğundan dolayı kendisinin çokça etkilendiğini bu nedenle çevresindeki aç insanları doyurmak ve onlara destek olmanın kendisini ruhen rahatlattığını söylüyor. Sayın KARTAL muhtaç durumdaki dul, yetim ve ekonomik gücü bulunmayan fakir insanlara maddi destek sağlanmasını ve kendisinin elinden geldiğince böyle kimselere maddi ve manevi konularda yardımcı olmaya çalıştığını, yapılan bu yardımların insanlık görevimiz olduğunu vurguluyor. Sayın KARTAL, insanların doğaya ve yeşile saygılı olması, yeşili koruması ve hayvanları sevmelerini, onları koruyup kollamanın çok mühim bir husus olduğunu belirtip, hayvanların ihtiyaçlarını karşılamamız gerektiğini de sözlerine ekleyen Bilal KARTAL, yukarıda bahsettiği onurlu ve ahlaki hareketleri tüm insanların yerine getirmesi halinde dünyanın daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yer olacağını belirtiyor.

HAYAT FELSEFESİ

Bilal KARTAL’a göre mükemmellik doğuştan gelmemektedir. İnsanların olağanüstü bir şeyler yaparak mükemmel olamayacağını, monoton işleri olağanüstü ve üstün nitelikte yaparak mükemmelliği kazanacağına inandığını söylüyor.

EĞİTİMİ VE KARİYERİ

Bilal KARTAL eğitiminin çok iyi derecede olmadığını, kendisinin lise mezunu olduğunu; fakat halk dilinde söylenen alaylı eğitimi olarak alaylı piyasada yetiştiğini belirtiyor. Kendisini yıllarca kitap okumaya adayıp ömrü boyunca eline geçen her türlü kitabı, dergiyi, mecmuayı vb. yayınları bıkmadan sürekli okuyarak kendisini her konuda yetiştirdiğini anlatıyor. Sayın KARTAL askerlik görevini Jandarma teşkilatında 1990’lı yıllarda terörün aşırı yoğun olduğu dönemlerde onbaşı olarak tamamlayıp, o yıllarda teşkilattaki personel açığının çok fazla olması nedeniyle er ve erbaşların askeriyede teskere bıraktığını, kendisinin de teskere bıraktığını söylüyor. Bilal KARTAL daha sonraki zamanlarda jandarma ve emniyet teşkilatlarının istihbarat birimlerinde farklı rütbelerde yurt dışında ve ülkemizde çeşitli il ve ilçelerinde kritik görevlerde bulunduğunu ve daha sonra teşkilattan ayrılıp Türkiye’nin ilk özel dedektiflik firması İzmir Dedektiflik A.Ş. ni 1995 yılının haziran ayında kurduğunu belirtiyor. Bilal KARTAL İzmir Dedektiflik A.Ş. nin kurulduğu ilk yıllardan itibaren hızla büyüyerek dünyanın bugüne kadar kurulan  en büyük özel dedektiflik ve araştırma firması haline getirip dünya özel dedektiflik sektörünün lideri konumuna geldiğini ve bu sektöre yön verdiğini sözlerine ilave ediyor. Bilal KARTAL İzmir Dedektiflik A.Ş.ni kurduğunda yazılı ve görsel basının özel dedektiflik mesleğine ve Türkiye’nin ilk ve tek özel dedektifi olarak kendisine büyük ilgi duyduğunu ve özel dedektiflik mesleği hakkında daha sık haberler yapılması ve özel dedektiflik mesleğinin kısa zamanda insanlar tarafından çok daha fazla tanınmasını sağladığını aktarıyor. Bilal KARTAL bugün dünyanın en büyük kurumsal özel dedektiflik firması olan İzmir Dedektiflik A.Ş. nin hala Genel Müdürlüğünü ve yöneticilik görevini devam ettirmektedir. Sayın KARTAL bu görevlerine ilaveten teknolojik araştırmalar ve yeni icatlar yapan İzmir Teknoloji Ar Ge A.Ş. ünvanlı firmanın da Yönetim Kurulu Başkanlığını ve Genel Müdürlük görevlerini icra ettiğini söylüyor.

SPOR

Bilal KARTAL sporu çok sevdiğini ve sporu hayatının içinde önemli bir gaye haline getirdiğini belirtiyor. Kendisi uzun zaman, uzak doğu sporlarının yakın dövüş teknikleri ile ilgilenmiştir. Bilal KARTAL iyi derecede boks, tekvando, ninjutsu ve kungfu bilmektedir. Kendisi yurt içinde ve yurtdışında çeşitli boks müsabakalarına katılıp, yurdumuzu başarı ile temsil etmiştir. Bilal KARTAL katıldığı spor organizasyonlarının birçoğunda şampiyonluklar kazanıp yüzlerce madalya, plaket ve başarı belgesi kazanmıştır. Bilal KARTAL Türkiye boks federasyonuna bağlı bulunan boks antrenörü olarak binlerce genci eğitip Türk spor camiasında eğitmen olarak hizmet etmiştir. Kendisi hergün en azından 3 saatini spora ayırıp fitness ve kardio ağırlıklı spor yapmaktadır. İyi bir yüzücü olan KARTAL zaman buldukça yüzmeyi, tüplü ve tüpsüz dalmayı çok seviyor. Silahlara karşı büyük ilgisi olan KARTAL iyi bir avcı olup av sporlarını da başarıyla yapmaktadır. Kendisi yürüyüşü çok sevdiğini her fırsatta yürüyüşe çıktığını ve yurt dışındaki ulaşımının büyük çoğu kısmını yürüyerek sağladığını aktarıyor.

YAZILI ESERLERİ

Bilal KARTAL çeşitli gazete ve dergilerde küçük çapta köşe yazarlığının ardından, parmak izi, sevgi çiçek bahçelerinde yetişmez, sporun gerçekleri,  aldatma bilgileri ve Türkiye’de özel dedektiflik adlarında beş adet kitap yazdığını ve yazdığı kitaplardan üç tanesinin ücretsiz dağıtıldığını, diğer iki kitabının da emekliliğinde basılıp dağıtılacağını ifade ediyor.

TEKNOLOJİ

Bilal KARTAL teknolojiye hayran bir insan olarak, kendisi de insan hayatını ve iş yükünü kolaylaştıran çeşitli elektronik cihazlar dizayn edip, insanlığın faydasına sunmuştur. Hayati ve mesleki zorunluluktan dolayı teknolojik cihazların kullanımının insanlar arasında her geçen gün artttığını ve adeta teknoloji olmadan nefes alamaz olduğunu söylüyor. Böyle yaşamsal zorunluluğu da kendisinin çok yakından izlediğini, sürekli teknolojik ürünler satan alış veriş mağazalarını dolaştığını ve ayrıca belirli periyodlarla yurtdışı seyahatleri gerçekleştirip, dünyadan her geçen gün değişen ve gelişen teknolojiyi yakından takip ettiğini sözlerine ekliyor. Kendisi her türlü teknolojik cihaza ilgi duyduğunu ancak mesleki faaliyetlerinden dolayı daha çok kamera, gizli kamera, böcek, böcek tespit cihazı, jammer, GPS tracer, ses ve görüntü transfer cihazları, cep telefonu,  bilgisayar, tablet, televizyon ve benzeri elektronik cihazlara karşı aşırı ilgili olduğunu dile getiriyor. KARTAL pekçok teknolojik cihazı mesleki çalışmalarında kullandığını, yaşamı çok kolaylaştıran çeşitli cihazların hayatında yeri bulunduğunu belirtiyor. Bilal KARTAL uzun yıllardan bu yana Özel Dedektiflik ve istihbarat birimlerinin çalışma alanlarında kullanılan onlarca cihazı, hem kendi ofisindeki çalışma sahalarında hem de yurt içinde ve yurt dışındaki üniversitelerin teknoparklarındaki kendisine ait AR-GE merkezlerinde çeşitli ekipmanlar icat ederek birçok cihazı da kendi üstün bilgi ve becerisi sayesinde geliştirerek insanlığın kullanıma sunduğunu belirtiyor. Kendisinin icat ettiği cihazlar günümüzde pekçok kurumda kullanılmaktadır. Kendisinin icat ettiği ve geliştirdiği cihazların insanlığa yaptığı hizmet, tüm dünya ülkelerinde görev yapan Özel Dedektifler, kriminoloji uzmanları ve istihbarat birimlerinde görev yapan yöneticilerin de taktirini toplamıştır.

İCATLARI

Bilal KARTAL’ ın icatları dünya gündemine oturmuştur. Kendisinin icat ettiği cihazlar geçmişte olduğu gibi günümüzde de takdire şayan kabul edilmiştir. Kendisinin icatları halen çok konuşulmakta ve çok tartışılmaktadır. Bilal KARTAL uzun yıllardan beri birçok proje geliştirerek bu projelerinde dünyada ilk ve tek olarak nitelendirilen icatlarla çok yakından ilgilenmiştir. Mesleği ile ilgili arkayı gösteren gözlük, sayısız mini gizli kamera, çeşitli jammerler, böcek tespit cihazları, dijital ses ve görüntü transfer sistemleri, parmak izi tespit makinası, araç içi dinleme ve izleme cihazları ile araç takip sistemlerinde kullanılan mini tracerlar geliştirmek suretiyle çeşitli icatlar yapmıştır. Bilal KARTAL’ın yaptığı icatların bir kısmı teknoloji dünyasında hayretle karşılanmaktadır. Kendisinin yaptığı icatların konunun uzmanları tarafından yakından takip edildiğini, kendisinin yapmış olduğu icatlar için, dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren dev şirketlerin yöneticileri tarafından proje ortaklığı teklifleri dahi geldiğini aktarmaktadır.

OTOMOBİL MERAKI

Bilal KARTAL’ın genellikle Amerikan otomobillerine merak duyduğunu kendisini tanıyanların çok iyi bildiğini dile getiriyor. O güçlü motoru bulunan, kaslı şasesi bulunan sportif, karizma ama zarif duruşu olan otomobilleri daha çok seviyor. Kendisi çok uzun yıllar, Chrysler, Dodge ve GMC markalarının birçok modelini kullanmış. Ancak Chrysler in bir modeli olan dört kapılı M 300 modeline hayran kaldığından dolayı 2004 yılında almış olduğu 2004 model Chrysler marka M 300 model otomobilini hala kullanarak o günleri özlemle yâd etmektedir. Kendisinin en uzun soluklu kullandığı otomobilinin haricinde Volvo XC 60, Range Rover, Mercedes C 200 modellerinde 3 aracı daha bulunduğunu belirtiyor.

Bilal KARTAL güçlü otomobil kullanma arzusunu bu tür otomobillerin keskin virajlı, tehlikeli ve zor yollarda hız yaparken kabiliyetlerinden herhangi birşey kaybetmemelerini aktarıyor. Bilal KARTAL ralli sporuna da alakalı bir insan olarak geçmişte çeşitli müsabakalara katılıp başarılı dereceler elde etmiştir. Kendisi satın aldığı bütün otomobil ve araçlarını mutlaka modifiye ettirmektedir. Araçlarının bakımına çok önem veren KARTAL bir otomobilin bakımı kişinin hayata dair bağlılığını gösterir demektedir. Otomobillerle uğraşmanın kendisine büyük keyif yaşattığını da anlatmadan edemiyor.

YEMEK ALIŞKANLIĞI

Bilal KARTAL insanların yaşamak için yemeye içmeye ihtiyaçlarının olduğunu ifade ediyor. Yemek yemenin ve dengeli beslenmenin kendisi için büyük bir zevk olduğunu ifade eden KARTAL bazen kaliteli yemek yiyebilmek için saatlerce yol gittiğini kendisi yemek yemek amacıyla yaşamadığını ancak yaşamak amacıyla yemek yediğini söylüyor. Kendisinin yemek seçme bazı belirgin yemekleri yememe gibi huylarının olmadığını, önüne gelen her türlü yemeği iştahla yediğini aktarıyor. Fakat doğru yerde, doğru tercih edilen lezzetli yemekleri yemenin çok mühim olduğunu belirten KARTAL, örneğin balığıyla meşhur bir yerde balık, kebabıyla meşhur bir yerde ise kebap yemeyi tercih ettiğini söylüyor. Bilal KARTAL kaliteli restoranlarda yenilen yemeğin kaliteli ve lezzetli olacağına inanmıyor. Kendisi bazen kıyıda köşede ücra yerlerde yediği lezzetli yemekleri, çok lüks isim yapmış restoranlarda bile bulamadığını aktarıyor. Bu nedenle yemeklerini genelde markalı restoranlarda değil, lezzetli yemek bulabileceği mekânlarda yemeyi seçiyor.

Kendisi en başta Türk mutfağını çok sevdiğini, ardından da Çin yemeklerini ve Çin yemek kültürünü çok sevdiğini bu iki ülke yemeklerinin favorisi olduğunu fakat seyahatleri esnasında İtalyan, Fransız ve Uzak doğunun esrarengiz yemeklerini de mutlaka tattığını belirtiyor. Yurtdışı seyahatlerinde genelde gittiği ülkeye ait kültürel ve etnik yemekleri de tatmayı ihmal etmediğini söyleyen KARTAL kendisinin yemek yaparak eşine yardım ettiğini ancak yaptığı yemeklerin klasik Türk yemeklerinin yanında, içerisinde egzotik lezzetler barındıran dünya mutfaklarından karma şekilde yemekler yaptığını ve bu yemeklerin çok beğenilmese de yenildiğini söylüyor.

SOSYAL MEDYA

Bilal KARTAL teknolojinin büyük bir hızla değişip, geliştiğini insanların ise yaşanan gelişmelere yetişemediğini belirtiyor. KARTAL teknolojinin hızla gelişmesi ve insanların kullandığı iletişim teknolojisinin de olumlu anlamda etkileyerek kısa sürede sayısız Sosyal paylaşım ve sosyal iletişim sistemleri geliştirdiğini, akıllı telefonların oldukça küçülerek elimizden düşmez bir hale geldiğini aktarıyor. Sayın KARTAL kendisinin asla sosyal medya bağımlısı olmadığını, Facebook paylaşım web sitesinde Bilal KARTAL kullanıcı adıyla sahip olduğu WhatsApp uygulaması ile müşterileri ile anlık veri paylaşımı yaptığını yurtdışına çıktığında da wechat isimli uygulamayla ailesi ve çalışanlarıyla görüntülü haberleşme yaptığını, bunların dışında gerekmediği sürece başka hiçbir uygulama kullanmadığını sözlerine ekliyor.

TATİL

Bilal KARTAL gezip görerek yeni yerler keşfetmeyi ve eğlenmeyi sevdiğini aktarıyor. Kendisinin yaptığı özel dedektiflik mesleğinin sürekli dışarıda yapılması ve kendisinin de sık sık seyahat ederek yeni yerler gördüğünü ve gördüğü yerlerin kültürü hakkında da önemli bilgiler öğrendiğini dile getiriyor. Sayın KARTAL her insanın tatil yapmaya ihtiyacı duyduğunu ancak kendisinin çok sık tatil yapmadığını ve tatil anlayışının da diğer insanlardan çok farklı olduğunu ifade ediyor. Bazı insanlar için evde yan gelip yatmak tatil olarak değerlendirilirken bazı insanların dünyanın etrafını birkaç kez dolaştıklarında tatil yaptıklarını hissettiklerini, kendisinin ise özel dedektiflik işlerini yürütürken yaptığı çalışmalarla çok iyi bir şekilde dinlendirdiğini kafasını rahatlattığını ve hatta eğlendiğini bu nedenle kendisi çalışırken aynı anda tatil yaptığını söylüyor. Kendisinin tatil kültürüne asla sahip olmadığını düşünen Sayın KARTAL, kısa süreliğine de olsa çıktığı tatillerde cep telefonunu, tablet bilgisayarını ve Notebook bilgisayarını yanından hiçbir şekilde ayırmadığını belirtiyor. Kendisi dünyanın neresinde olursa olsun eşiyle ve çocuklarıyla daima görüştüğünü tatilde bile bulunsa yardımcı asistanı ve firma müdürleri ile devamlı iletişim halinde olarak işlerini takip ettiğini aktarıyor. Kendisi işlerden fırsat buldukça yurt dışına çıkmayı sevdiğini, kendisi için tatilin ruhun dinlenmesi demek olduğunu, nerede ve nasıl olduğunun hiçbir öneminin bulunmadığını sözlerine ekliyor.

MODA

Bilal KARTAL kıyafetleri konusunda hiç seçici olmadığını, modayı da takip etmediğini kıyafetlerini genelde eşinin beğendiğini, kendisinin başka insanlar gibi bütün gün sıkılmadan onlarca mağaza gezerek alışveriş yapmadığını belirtiyor. Kendisinin kıyafet kültürü olmadığı için de tek başına alışveriş yapmayı hiç sevmediğini alışveriş yapmaya giderken yanında kesinlikle eşinin bulunduğunu alış veriş anında modayı ve trendleri takip etmediğini ekonomik kıyafetleri abartıya kaçmadan satın aldığını kıyafet seçimlerinde genelde insanlar tarafından çok tercih edilen renkleri ve bol kesim kıyafetleri tercih ettiğini, kıyafetlerde mesleki yönden sakıncaları olduğu için aksesuar tercih etmediğini sözlerine ekliyor.

HAYVAN SEVGİSİ

Bilal KARTAL çevresine her zaman hayvanları sevmeyen insanları da sevmez ifadesini söylediğini belirtiyor. Kendisi çok önceden bahçeli bir evde ikamet ederken alman kurdu beslediğini fakat apartman dairesinde yaşamaya başladığında ise fino cinsi köpek, akvaryum içerisinde balık, kafeste muhabbet kuşu papağan mini havuzda su kaplumbağası ve ördek ve civciv beslediğini hayvanları çok sevdiğini bu nedenle hayatının her anında hayvanlarla içli dışlı bulunduğunu söylüyor.

SON SÖZ

Bilal KARTAL insanların hiçbir zaman mükemmel olamayacağını, bundan dolayı mükemmel olmak için değil, insan olmak için yaşamak gerektiğini, insan olarak yaşama çabası içinde bulunan kişilerin de güzel ahlaka sahip bulunacaklarını, güzel ahlaka sahip kişilerin her zaman mutlu ve huzurlu olarak bir yaşam sürdüklerini dile getiriyor. İnsanların sürekli ilim, bilim ve edep öğrenmeleri gerektiğini her zaman iyilik yapmalarını ve iyi insanlarla arkadaşlık kurmalarını, suçtan ve suç işleyen insanlardan uzak durmaları gerektiğini her zaman yasalara saygılı olarak ve kanunlara riayet ederek yaşamalarını öneriyor.

KAPAT