Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Marka Sahteciliği Ve Marka İhlali Takibi

Marka Sahteciliği Ve Marka İhlali Takibi

 

Marka, bir firmanın kimlik kartıdır. Firmanın kişiliğini ortaya koyar. Nasıl ki bir insanın kimliği, kişiliği kirlenirse itibarı yerle bir olursa, bir firmanın markasının kirlenmesi de firmanın itibarını lekeler.

Markalaşma, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmaktadır. Firmanın dünyaya açılması için en önemli adımlardan biri markalaşmaktır. Bu ilk adımı atmak demek, birçok kapının aralanması anlamına gelmektedir. Dünya markası olmak oldukça zor bir süreçtir. Bu unvanı korumak, sürekli kılmak ise daha zor bir süreçtir.

Markanız zirveye çıkarken, hiç çaba harcamadan başarınıza ortak olmak isteyen kişiler de ortaya çıkacaktır. Markanızı taklit ederek, üzerinizden para kazanmak isteyenler sahte ürünlerinizi üreterek ya da hizmet sektöründe sizin geliştirdiğiniz yöntemleri kullanarak marka sahteciliği yapar. Bu yalnızca onlara kazanç olarak yazmaz. Sizin için hem itibar kaybı hem de potansiyel para kaybı anlamına gelir.

Markalaşarak Korunun

Marka tescili firmanızın kalitesini ve değerini hukuki anlamda koruma altına almak demektir. Ürün ve hizmetlerinizi diğer firmalardan ayırmayı sağlayan bu tescil işlemi, ürün ya da hizmetinizin tüm özelliklerini kayıt altına alır. Böylece, başka bir firma ya da kişi taklit etmeye çalıştığında hukuki olarak yaptırımla karşılaşır. Marka tescili, bir firmanın logosundan kullanacağı yazı tipolojisine kadar aklınıza gelen ya da gelmeyen birçok şeyi kapsayabilir. Bu, yaptırdığınız tescil işleminin kapsamına bağlıdır.

Marka taklidi,

  • Sahte ürün,
  • Logonun taklidi,
  • Yöntem taklidi,
  • Ürününü bir parçasının, örneğin reklam değeri olan bir bölümünün taklidi

şeklinde olabilir.

Bu durumdan en çok mağdur olanlar, dünyaca ünlü markalardır. Bunlar, kendilerini korumak için çeşitli mücadeleler sonucu uluslararası kanunlar çıkartılmasını sağlamıştır. Taklitler, genel olarak yerel pazarları hedef almaktadır. Buradan olabildiğince pazar payı çalma hedefindelerdir. Gerçek marka hem potansiyel müşterisini kaybeder; ama daha da önemlisi mevcut müşterileri arasında itibarını zedeler.

Marka sahipleri, tüm bu risklere karşı markalarını, marka taklitçiliği ve marka sahteciliği yapanlara karşı korumak zorundadır.

Bu tür durumlarda dava açarak kazanılmış birçok emsal vardır. Fakat dava açabilmek için öncelikle elinizde yeterince delil olması gerekir. Yukarıda bahsedildiği gibi, genel olarak yerel pazarlarda yapıldığı için dünyaca ünlü uluslararası dev firmaların bu delillere ulaşması zaman ve para demektir. Geniş bir araştırma gerektirir. Bu nedenle, profesyonel dedektiflik hizmeti almak daha hızlı ve uygun bir çözümdür.

Markamı Nasıl Korurum?

Markaların korunması son dönemde çok daha önemli bir konu haline gelmiştir. Bunun için dünya markalarının da katkısıyla önemli hukuki önlemler alınmıştır. Sahteciliğin markaya verdiği zarara göre, davanın sonuçları da değişmektedir.

İzmir Dedektiflik A.Ş. bu alanda 25 yıla yakın tecrübeye sahiptir. Dünyaca ünlü birçok marka için marka sahteciliği konusunda araştırma sürecini yürütmektedir. Büyük firmalar üzerinden, haksız menfaat elde etmeye çalışan marka hırsızlarının bulunması için 550’den fazla firmanın avukatı ile ortak çalışmalar yürütmektedir.

Marka sahteciliği araştırması oldukça geniş bir alanı kapsar. Üretim için kullanılan hammaddelerin toptancılarının tespiti, üretimin yapıldığı yer, ürünlerin saklandığı depo, dağıtılan yerler, satışın yapıldığı yerler ve alt satıcılar tek tek tespit edilir.

Ayrıca, yasal sürecin başlatılması için gerekli destek ve sürecin takibi de talebe göre hizmet kapsamına girer.

Eğer, markanızın taklit edildiğine dair bir şüpheniz var ise ya da başınıza gelmeden bu konuyu önlemek istiyorsanız firmamız profesyonel kadrosuyla size bu konuda gereken desteği verecektir. Haftanın 7 günü, günün 2 saati talepleriniz için 444 7 635 numaralı telefon hattından firmamıza ulaşarak taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
KAPAT