Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Özel Dedektif Tutmak Yasal mı?

Özel Dedektif Tutmak Yasal mı?

DEDEKTİF TUTMAK YASAL MI?

Özel dedektiflik mesleği dünya çapında yakaladığı prestijli unvanını ülkemiz sınırlarına taşımış ve ülkemizde de oldukça prestijli ve saygıdeğer bir meslek haline gelmiştir. Ülkemiz yasaları özel dedektif tutmak konusunda herhangi bir yasaklama koymamıştır ve ülkemizde özel dedektif tutmak yasaldır. Tutulan özel dedektif mesleğini icra ederken ülkemiz yasalarının belirlediği kurallara göre hareket etmeli, her türlü yasa ve kanuna uymalı, tamamen bu çerçevede görevini icra etmelidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özel dedektiflik mesleği oldukça popüler hale gelmiştir. Bunu fırsat bilen bazı vasıfsız kişiler özel dedektiflik mesleğinin vasıflarını taşımadıkları halde kendilerini özel dedektif olarak tanıtarak çeşitli işler almakta ve bu işlerden maddi çıkarlar elde etmektedirler. Maddi ve manevi olarak çeşitli çıkarlar elde eden bu vasıfsız kişiler sonradan müşteriler için sıkıntı olabilmektedirler.

Ülkemiz yasalarında özel dedektiflik mesleği henüz yasal bir zemine oturtulmamıştır. Bu yüzden insanların çok özel sorunlarına çözüm bulacağını söyleyen ve yalan beyanlarda bulunan dolandırıcıların sayısı oldukça yüksektir. Dolandırıcılardan korunmak ve onlara para kaptırmamak için insanlar, özel dedektif tutmadan önce kurumsal, sabit adres, sabit telefon, her türlü resmi belgeye sahip olan özel dedektiflik şirketlerini tercih etmelidir. Bu şirketler çalışma stillerinde herhangi bir usulsüzlüğe ve kanunsuzluğa yer vermemekte ve işlerini profesyonel bir şekilde yerine getirmektedirler. Müşterileri için herhangi bir mağduriyet durumuna yer vermezler ve başarılı sonuca ulaşmada kesin çözüm olurlar. Özel dedektiflik mesleği dünya genelinde ve ülkemiz sınırları içerisinde itibarını arttırmış bir meslek olduğu için ülkemizde bu sektör hızla büyümekte ve itibarını koruyarak güçlendirmektedir. Ülkemizde mahkemeler özel dedektiflerin yapmış olduğu araştırma hizmetleri aracılığı ile elde edilen delilleri kabul etmektedirler. Hatta bazı durumlarda sayın mahkeme hakimleri özel dedektifleri mahkemelere davet ederek vermiş oldukları hizmet kapsamında tanıklıklarına başvurmaktadır.

Ülkemizde henüz dedektiflik mesleğinin uygulamada düzenlenmiş bir kanunu bulunmamaktadır. Ancak 1990’lı yıllardan bu yana ülkemizde özel dedektiflik mesleği icra edilmektedir. Özel dedektifler almış oldukları işlerle ilgili çeşitli zeminlerde araştırmalarını yaparken var olan yasalara riayet eder, hukuka ve yasaya aykırı olabilecek durumlardan kaçınır, hukuka uygun deliller elde etmeye özen gösterir ve yasa dışı herhangi bir faaliyet yürütmez ise  ÖZEL DEDEKTİF TUTMAK YASALDIR.

Ülkemizde ve dünyada özel dedektiflik mesleği oldukça yüksek konumlara gelmiş ve özel dedektiflerin sayıları hızla artmıştır. Özel dedektif tutmak ve bu yolla birtakım sorunlara çözümler aramak tamamen yasaldır. Tutulan özel dedektifin yasalara aykırı davranması, kanunsuz veya usulsüz bir adım atması halinde özel dedektifin işlediği her türlü suçtan ve eylemden özel dedektifi tutan kişiler de sorumlu olacaktır. Özellikle sayıları çokça artan vasıfsız özel dedektifler kendilerini büyük laflar aracılığı ile pazarlayarak insanları dolandırmaktadır. Maddi ve manevi birçok kazanım elde eden bu dolandırıcılar her türlü usulsüzlüğe ve yasa tanımama yoluna başvurarak bilgi ve belge toplamaktadır. Herhangi bir yükümlülüğe maruz kalmamak için iş esnasında veya sonunda sırra kalem basarak ortadan kaybolurlar veya işi yarıda bırakarak sizi mağdur ederler. Müşterileri yarı yolda bırakarak maddi kayıplara neden olan bu dolandırıcılar yalan beyanlarla iş yapmaktadırlar.

Bu nedenle özel dedektif tutmak isteyen ve bu hizmetten yararlanmak isteyen insanlar özel dedektif tutmadan önce detaylı bir araştırma yapmalı ve kurumsal kimliğe sahip özel dedektifler ile çalışmalıdırlar. Profesyonel ve kendini ispatlamış dedektifler ile iş yapmak, hem dedektif açısından hem müşteri açısından tarafların menfaatine uygun sonuçlar çıkmasına vesile olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
KAPAT