Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Özel Dedektiflerin Elde Ettiği Deliller Mahkemede Kullanılabilir mi?

Özel Dedektiflerin Elde Ettiği Deliller Mahkemede Kullanılabilir mi?

 

Dedektiflik büroları günümüzde dikkat çekmeye devam ediyor. Dedektiflik hizmetlerinin tarihi 18. yüzyıla uzanmaktadır. O dönemlerde tamamen kişisel olarak yürütülen bu meslek 19. yüzyıla gelindiğinde kurumsal olarak Amerika Birleşik Devletlerinde başlamıştır. Daha sonra kurumsal olarak dedektiflerin ülkemize de geldiğini görüyoruz. 1990 yıllarına gelindiğinde ömrünü istihbarat ve dedektiflik hizmetlerine adamış bir isim, Bilal Kartal ülkemize ilk özel dedektiflik bürosunu kazandırmıştır. 1955 yılı Haziran’ında açtığı İzmir Özel Dedektiflik AŞ ile tüm davalarda kullanılmak üzere delillere yönelik dedektif malzemeleri icat etmektedir.

 

Dedektif Delilleri Mahkemelerde Kullanılabilir

Dedektiflik mesleğinin özel yaşamı ihlal edeceği için kesinlikle önüne geçilmesi gerektiğini iddia eden devlet erkanı olsa da artık, onların görüşleri dikkate alınmıyor. Çünkü günümüzdeki koşullar bizlere dedektiflik mesleğinin özel yaşamı ihlal ettiği gerçeğinden ziyade tam aksine güvenli bir toplum düzeyinin ve toplumun refah seviyesinin arttırılması bakımından olmazsa olmaz bir kurum olma zorunluluğunu doğurdu.

İşte bu amaç neticesinde her anlamda dedektif delillerinin mahkemelerde kullanılması son derece önemli bir yaklaşım olmaya devam edecektir. Mahkemelerde kullanılacak delillerin her açıdan tamamen eşsiz niteliklerinin de ortada durması son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkar.

 

İdari ve Adli Davaların Hepsinde Dedektif Delilleri Geçerli

Mahkemelerin dava türleri idari davalar ve adli davalar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İdari davalar genellikle kurumsal davaların görüşüldüğü mahkemelerdir. Bireysel davaların görüşüldüğü adli davalarda ise özel olarak dedektiflik hizmeti alanların delil olarak sunacakları yerlerdir.

Davanız hangi mahkemede olursa olsun mutlak anlamda dedektif deliller tüm bu mahkemelerin hepsinde geçerliliğini korumaktadır. Böylece sizler de adli olsun idari olsun tüm davalarda elinizdeki delilleri kontrol etme imkanına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra dikkat çeken bir diğer yaklaşım tarzı olması açısından değerlendirildiğinde her anlamda delillerin hukukun da tanıdığı somut deliller olduklarını belirtmek gerekir.

 

İyiniyetin Suistimal Edilmesine Dedektiflik Büroları Asla İzin Vermez

Birtakım kişiler parayla zeytinyağı gibi üste çıkabileceklerini düşünüyor ve haksız da olsa soluğu dedektiflik bürosunda alıyor. Bu hukukta iyiniyetin suistimal edilmesi olarak bilinmektedir. Davada haksız olduğunu kendisinin dahi bildiği kişi ve kurumların parayla dedektiflik bürosunu “satın alabileceklerini” düşünmeleri %100 yanlış. Çünkü dedektiflik büroları tamamen yasal olarak hizmet vermekte ve hukukta eşitlik ilkesiyle hareket etmektedir. Evet, belki avukat tutarak haklı haksız davalarınızı bir şekilde başkalarının temsil etmesini sağlayabilirsiniz ancak dedektiflik bürosu kesinlikle ticari müesseseler değildir. Tamamen haklı olup da hakkını profesyonel destek alarak mahkemede savunmak isteyenlerin yeridir.

 

İzmir Özel Dedektiflik AŞ Yasal Mı?

Ülkemizin ilk özel dedektiflik bürosu İzmir Özel Dedektiflik AŞ kesinlikle yasal bir kurum. Bilal Kartal tarafından 1995 yılında İzmir’de kurulmuştur. Kartal, kendisi devlet kademesinde uzun yıllar çeşitli istihbarat birimlerinde görev almış ve ülkemizin yetiştirdiği saygın dedektifler denildiği zaman akla gelen ilk kişidir. Ayrıca kendisinin ürettiği pek çok dedektiflik malzemeleri vardır ki tüm bunlar %100 yerli sermaye ile üretilmektedir.

Kendisine dünyanın önde gelen dedektiflik bürolarından iş teklifi gelmekte fakat kendisi bütün bunları kesinlikle reddetmekte ve müstakil olarak kendi takım arkadaşlarıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Bunun gerekçesini bağımsız hareket edebilmek ve herhangi bir kurumun fikriyatından etkilenmemek olarak açıklamaktadır.

Tümüyle ortada duran bu yaklaşımları dikkate alacak olursak her açıdan kaliteden kesinlikle ödün vermeksizin İzmir Özel Dedektiflik AŞ’nin tüm yönleriyle yasal olarak hizmetlerine kaldığı yerden devam ettiğini belirtebiliriz. 7/24 arayabileceğiniz ücretsiz danışma 444 7 635.

Kimler Neler Demiş?

avatar
KAPAT