Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Özel Dedektiflik 

Özel Dedektiflik 

 Özel dedektiflik mesleği; dünyada ilk olarak 1800’lü yılların sonlarına doğru Fransa’da, 1900’lü yılların başlarında ise Amerika Kıtası’nda uygulanmaya başlanmıştır. Amerika’da özel dedektiflik mesleğinin icra edilmeye başlanması ile beraber, özel dedektiflik mesleği tüm dünyada yaygın hale gelmiş ve aynı zamanda popüler meslek grupları arasına girmiştir.

Özel Dedektiflik Mesleğinin Ülkemizde Başlangıcı

Ülkemizde özel dedektiflik mesleği, ilk olarak 1990’lı yılların başlarında özel dedektif Bilal KARTAL tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Sayın Bilal KARTAL tarafından kurulan İzmir Dedektiflik A.Ş. ünvanlı dedektiflik ve araştırma firması, hızla büyüyerek önce sektörde daha sonra da dünyadaki en büyük dedektiflik ve araştırma firması haline gelmiştir. Sürekli gelişen ve değişen dünyamızda hizmet sektörü de hızlı bir şekilde ilerleyerek gelişmektedir. Hizmet sektörü içerisinde yer alan özel dedektiflik mesleği de yıllar geçtikçe ilk sıralarda yerini almıştır.

Özel Dedektiflik Şirketleri ve Çalışanları

Özel dedektiflik şirketleri, hem özel hem de tüzel kişilere kesintisiz olarak 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu firmalar, bireylerin ve ticari faaliyetlerde bulunan kurumsal firmaların çok özel sorunları için pratik çözümler ürermektedirler. Özel dedektiflik şirketlerinde yöneticilik görevi yapan kişilerin ünvanı özel dedektiftir. Özel dedektifler ile birlikte çalışan kişilere ise dedektif yardımcısı denilir. Bu kişiler, özel  dedektiflerin gözetiminde işlerini yaparken, kendilerini mesleki anlamda yetiştiren geleceğin özel dedektif adaylarıdır.

Özel Dedektiflik Mesleğinin Kanuni Durumu

Ülkemizde, Avrupa’da, Amerika’da ve dünyanın diğer kıtalarında özel dedektiflik mesleği yaygın bir meslek şeklinde insanlara ve ticari firmalara hizmet vermektedirler. Birçok dünya ülkesinde özel dedektiflik mesleğinin kanuni düzenlemeleri mevcut olmasına rağmen, ülkemizde özel dedektiflik mesleğinin henüz yasal bir düzenlemesi yoktur. Diğer taraftan ülkemizde özel dedektiflik mesleği ile ilgili kanun, 1994 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmiştir. Onaylanması için dönemin Cumhurbaşkanı merhum Sayın Süleyman Demirel; özel dedektiflik mesleği hakkında yapılan kanuni düzenlemeyi, Anayasamızın 20. Maddesi içerisinde bahsedilen ve insanların anayasal hakkı olan özel hayatın gizliliği kuralını ihlal edilebileceği düşüncesiyle veto edilmiştir. Ancak veto edilen aynı özel dedektiflik mesleği kanunu günümüzde hala, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bekleyen kadük kanunlar arasında yer almaktadır.

Özel Dedektiflik Mesleğinin Hizmet Verdiği Alanlar

Özel dedektiflik mesleğini profesyonel olarak icra eden özel dedektifler, başta kurumsal yönden olmak üzere, kişiye özel ve hukuki alanlarda da müşterilerine hizmet vermektedirler. Verilen bu hizmetlerin başında açılan ceza ve hukuk davalarına delil toplama, evlilik öncesi araştırma, eş takibi, velayet davalarına delil toplama gelmektedir. İcra ettikleri diğer hizmetler ise öğrenci takibi, piyasa araştırması, Türk aile birliğinin temelden kurulmasına dair özel araştırma hizmetleri, sahte marka araştırması, patent hırsızlığı, ortaklık araştırması, sanayi casusluğu, kayıp şahıs araştırması, adres tespiti, uluslararası dolandırıcılık,  telif haklarının araştırılması, oto hırsızlığı, korsan kitap, evden hırsızlık, yazlıkta hırsızlık, işyerinde hırsızlık, bilişim hırsızlığı, bilişim dolandırıcılığı, telekomünikasyon dolandırıcılığı, personel takibi ve avukatların isteklerine göre özel araştırma hizmetlerinin yerine getirilmesi gibi pek çok konuda özel dedektiflik hizmetleri vermektedirler.

İzmir Dedektiflik Profesyonel ve Güvenilir Bir Tercihtir

İhtiyacınız olan herhangi bir konuda, bir özel dedektiflik firmasından hizmet talebinde bulunan vatandaşlarımız, ilk olarak hizmet almak istedikleri özel dedektiflik firmasını çok iyi bir şekilde araştırmalıdır. Ayrıca gerekirse kurumsal yapısını dahi ayrıntılı olarak inceledikten sonra bu firmadan dedektiflik hizmeti almaları önemli bir husustur. Aksi taktirde iyice araştırmadan size özel olan herhangi bir sorununuzun çözümü için özel dedektiflik firmasına müracaat ettiğinizde dolandırılmak suretiyle maddi ve manevi kayba maruz kalma olasılığınız her zaman söz konusu olabilir. İzmir Dedektiflik A.Ş. özel dedektiflik hususunda, hem ülkemizde hem de dünyanın birçok bölgesinde profesyonel bir kadroyla en yüksek gizlilik derecesinde talep edilen her çeşit inceleme ve araştırma hizmetini haftanın 7 günü 24 saat süreyle yerine getirmektedir. 25 Yıldır dedektiflik sektörünün lideri olan firmamızda, özel dedektiflik hizmeti almak için müracaat etmek isteyen tüm müşterilerimiz, 444 7 635 no’lu müşteri danışma hattımızı ücretsiz olarak arayıp haftanın bütün günleri 24 saat her türlü bilgiyi edinebilirler.

Kimler Neler Demiş?

avatar
KAPAT