Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Özel Dedektiflilk Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Özel Dedektiflilk Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Birçok meslek alanında olduğu gibi özel dedektiflik alanında da hizmet alacağınız özel dedektiflik firmasını ve özel dedektifi seçme hakkına sahipsiniz. Özel dedektiflik alanında alacağınız hizmeti ve sonucu doğrudan etkileyecek olan özel dedektif seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekmektedir.

Öncelikle hizmet almayı düşündüğünüz özel dedektiflik firmasının yasalara uygun bir şekilde kurulmuş olması gerekmektedir. Hizmet talep ettiğiniz özel dedektiflik firmasının bağlı bulunduğu belediye başkanlığından almış olduğu işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı mutlaka bulunmalıdır. Firma adına ilgili vergi dairesinden alınmış olan vergi levhasının da bulunması gerekmektedir. Ticaret odasından alınmış ticaret sicil belgesi de özel dedektiflik firmasında bulunması gereken belgelerdendir. Bu belgelerin yanında Ticaret İl Sicil Müdürlüğü’nden verilen tasdikname ve uluslararası müşteri memnuniyeti belgesi olan, ISO9001 kalite yönetim sistemi standartları belgesi de alacağınız hizmetin kalitesini ve güvenilirliğini belirleyecek olan faktörlerdendir.

Özel dedektiflik hizmetine ihtiyaç duyan kişilerin büyük bir çoğunluğu yaşamış oldukları bir mağduriyet ya da zarar sonucu hizmet talep etmektedir. Zaten bir durum ya da olaydan dolayı mağduriyet ya da zarar içerisinde olan kişinin, bir de özel dedektiflik alanında dolandırılarak zarara girmesi çok daha vahim sonuçlar yaratabilir. İnternet ortamında yapacağınız kısa bir araştırma ile firma hakkında bilgi toplamanız gerekmektedir. Hatta varsa firma hakkında tarafsız platformlarda yazılmış ilgili firmadan hizmet almış müşteri yorumlarını da okumanız size yarar sağlayacaktır.

ilgili durum ya da olayla ilgili özel dedektiflik firmasına gitmeden telefonda kesinlikle bilgi vermeyin ve sizden bilgi talep eden firmayla kesinlikle işbirliği içine girmeyin. Hizmet alacağınız firma ile anlaşmadan, alacağınız konu ile ilgili isim, adres, telefon, kimlik bilgisi vermemeniz büyük önem taşımaktadır.

Özel dedektiflik hizmeti almayı düşündüğünüz dedektiflik firması çalışanları mutlaka alanlarında uzman ve profesyonel olmalıdır. Öncelikle emekli emniyet mensupları, emekli askeri personel, emekli istihbarat çalışanlarının görevlendirildiği özel dedektiflik şirketlerinde gerekli yetkinlik ve donanıma sahip başka alanda eğitim almış kişiler de çalışmaktadır. Özel dedektiflik hizmeti verecek kişinin yasa ve hukuk kuralları çerçevesinde görevini icra etmesi gerekmektedir, bu durumda da direk olarak özel dedektiflik yapacak kişide hukuk bilgisi olması zorunluluğunu doğurmaktadır. Mümkünse özel dedektiflik hizmeti almak için görüşmeye gidildiğinde yanınızda bir avukat olması yararınıza olacaktır.

Özel dedektiflik hizmeti almak için anlaştığınız firma ile ayrıntılı bir iş sözleşmesinin hazırlanması imzalanması gerekmektedir. Özel dedektiflik alanında alacağınız hizmetin içeriği, hangi hizmetleri kapsadığı, ne kadar süre ile bu hizmetin verileceği, işin ücretinin ne kadar olacağı, kısacası işin mahiyeti hakkında detaylı olarak hazırlanmış bir sözleşme imzalanması gerekmektedir. Özel dedektiflik firması ile imzalayacağınız ve her detayın bulunduğu sözleşmenin bir kopyasının da mutlaka hizmeti alacak kişide olması ileride çıkacak olası problem ya da sorunları önleme adına yararlı olacaktır.

Özel dedektiflik hizmetinde en önemli noktalardan biri de gizliliktir, hizmet talep ettiğiniz olay ya da durumla ilgili 3. şahıslar ile bilgi paylaşılmayacağı konusunda da bir sözleşme maddesinin olması büyük yarar sağlayacaktır. Özel dedektiflik hizmeti alacağınız firmanın size güven vermesi de çok çok önemli bir noktadır. Size güven vermeyen özel dedektiflik firmaları ile kesinlikle çözümlenmesini istediğiniz konu hakkında bilgi paylaşımında bulunmayınız. Alacağınız hizmet ve detayları hakkında kesin bilgiler almadan herhangi bir bilgi vermeyin ve herhangi bir sözleşme imzalamayın. Her meslek alanında olduğu gibi mesleğini kötü amaçlar için kullanmaya çalışan ya da yeterli mesleki bilgi, beceri ve donanımı olmadan bu işi yapmaya çalışanlara itibar etmeyin.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
KAPAT