Alsancak Dedektiflik, Özel Dedektiflik

Sanayi Casusuluğu

Sanayi Casusuluğu

Sanayi devrimi ile beraber sanayi casusluğu kavramı gün yüzüne çıkmıştır.  Herhangi teknolojik bir ürüne ait bilgileri ele geçirme amacıyla yaptığı çalışmalar ile bu kötü niyetli kişiler, gün geçtikçe yaptıkları hırsızlıkları artırmaktadır. Bir ürün veya hizmetin, icadı ve geliştirme aşamasındayken bu ürün ve hizmetlere ait bilgilerin ele geçirilmesi ve başka şirketlere satılması sanayi casusluğudur. Ürünün fikri ile ilgili, önemli bir ayrıntısı ya da tamamına ait bilgiyi ve gerekli olan bir veriyi çalan sanayi casusları, bunu birçok metod kullanarak yapmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde ticari üretim ve buluş yapan firmaların çoğunluğu bu casusluk faaliyetlerinden olumsuz anlamda etkilenmektedirler. Firmalar, kendi içlerinde çalışan personel tarafından veya dışardan gelen saldırılar ile yapılan bu tür eylemler sonucunda büyük zararlara uğraşmaktadır. Ayrıca yeni icat edilen veya tasarımı henüz bitip, piyasaya sunulmamış haldeki ürünlerin ele geçirilmesi ile hem mali kayba uğrayıp hem de itibarla sarsılmaktadır. Sanayi casusluğu bilhassa internet ve bilişim teknolojilerinin gelişmesi ile beraber ülkemizde olduğu kadar diğer gelişmiş sanayi ülkelerinde de her yıl daha çok artmaktadır. Her yıl milyonlarca lira ekonomik kayıplar veren firmaların bu nedenlerden dolayı mutlaka profesyonel bir destek almaları önem arz etmektedir. Şirketlerin güvenlik konusuna gereken önem ve hassasiyeti vermemeleri sonucu, bu saldırıların gerçekleştiği görülmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber mutlaka doğru ve en uygun yazılımlar ve donanımlarla korunma önlemlerini almaları gereken bu firmalar, saldırılara internet ortamında daha çok maruz kalıyorlar. Bu saldırıların diğer önemli kısmı ise şirket çalışanlarından kaynaklanan saldırılardır. Şirket personeli bazı cihazlarla yasalara aykırı bir şekilde gizlice verileri ele geçirip çalabiliyor.

Sanayi Casusluğunun Yapılış Şekilleri

Yapılan araştırmalara göre sanayi casusluğu çalışan personel arasındaki kişilerden daha çok kaynaklanmaktadır. Sanayi casusluğu yapıldıktan sonra, ele geçirilen usulsüz verilerin yüzde 58’inin firma personeli tarafından çalınıp başka bir firmaya satıldığı görülmektedir. Şirket tarafından hiçbir şekilde izlenemeyen bu hareketler ile bazı veriler yurt dışına dahi çıkartılabiliyor. Sanayi casusluğu konusunda, şirket çalışanları arasında bulunan sanayi casusluğu yapan kişiye halk arasında “köstebek” denir. Bazen bu kişi uzun yıllar söz konusu şirkette çalışan Ar-Ge çalışanları arasında bulunan bir mühendis veya bu ürüne ulaşabilen uzman ve teknik ekipteki personelden birisi de olabilir. Sanayi casusluğunun yeni ve diğer bir türü fuar uzmanlığı denilen casusluk türüdür. Fotografik hafızaya sahip kişiler tarafından fuarlarda yeni tasarımı yapılan ürünlerin çizimlerinin kaydedilip kopyalanmasıdır. Ayrıca hacker faaliyetleri de başka bir casusluk türüdür. Hackerlar siber saldırı yapabilen bilgisayar korsanlarıdır. Bu kişiler firma bilgisayarlarında yer alan verilere uzaktan bağlanıp verileri rahatça ele geçirebilen kişilerdir.

Sanayi Casusluğundan Korunma Yolları

Günümüzde siber saldırıların Google ve Sony gibi dev şirketlere karşı yapıldığı hatta NASA verilerinin dahi siber saldırıdan etkilendiğini biliyoruz. Bu nedenle sanayi casusluğu alanında, siber saldırılardan uzak kalmak maksadıyla alınması gereken bazı önemli tedbirler vardır. Yüksek niteliğe sahip önemli veriler her zaman için risk altındadır. Bu nedenle şirket verilerinin depolandığı bilgisayarın özenli bir şekilde ayrı bir mekanda tutulması ve mümkün olduğu kadar kamera kayıtları ile bu verilerin saklı tutulduğu cihazların izleme kayıtlarının da saklanması şarttır.  Ancak verilerin depolu bulunduğu cihazın internet bağlantısı olmamalıdır. Ürüne ait bilgi, veri ve çizimlerin bulunduğu cihazların herhangi bir network ağına da bağlı olmaması şarttır. Bu cihazlara güvenilir olmayan micro SD kart, CF kartı, hafıza kartı, flash bellek, harici hard disk vb. aygıt ve yazıcı donanımlarının dahi takılı olmaması gereklidir. Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı yerlere, kurumda çalışan diğer personelin mesai saatleri içerisinde girmemesi ve yetkili personelin de cep telefonu, kamera kaydı yapan fotoğraf makinesi veya benzeri bir cihaz ve kamera ile girmemiş olduğunun da kontrolünün mutlaka yapılmalıdır. İzmir Dedektiflik A.Ş. 25 yıllık meslek tecrübesi ile sanayi casusluğu alanında da hizmet vermektedir. Çok sayıda firma ile sanayi casusluğu ve takibi hizmeti veren firmamızı her türlü sorununuz ile ilgili 7 gün 24 saat arayabilirsiniz. 444 7 645 ücretsiz danışma hattımızı aradığınız zaman ise firma yetkililerimiz size ayrıntılı bilgi verecektir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
KAPAT